İşleyiş

Geri dönüştürülebilir tüm malzemeler toplandıktan sonra ne olur?

Geri dönüşüm kullanılmış veya istenmeyen ürünlerin yeni yeniden üretilmiş ürünlere dönüştürülmesi işlemidir.
Başka bir deyişle, geri dönüşüm, bir atığı tekrar kullanıma kazandırma sanatıdır. Şirketimiz tam 35 yıldır kesintisiz olarak tekstil ürünlerini geri dönüştürmektedir.

Tekstil Atıkları

Kırpıntılar ve kumaş artıkları toplanır ve daha sonra tip ve renge göre sıralanır. Tekstiller elyaflara parçalanır ve diğer elyaflarla harmanlanır. Ayrıştırılmış ve işlenmiş elyaflar tekrar taranarak dokuma veya örme kumaş üretimi için iplik haline getirilir. Lifler ayrıca şilte üretimi için sıkıştırılabilir.
Ayrıca geri dönüştürülmüş elyaflar, otomobil yalıtımı, çatı kaplama keçeleri, hoparlör konileri, panel kaplamaları ve mobilya dolgusu için dolgu malzemesi yapmak kullanılabilir.

Kağıt ve Karton tipi Tekstil Atığı

Kağıt farklı tip ve derecelere ayrıldığı bir geri dönüşüm tesisine alınır. Ayrılan kağıt, mürekkepleri, plastik filmi, zımbaları ve tutkalı çıkarmak için sabunlu suyla yıkanır. Bu karışım daha sonra bir bulamaç oluşturmak için suyla karıştırılır. Bulamaca farklı malzemeler eklenerek, karton, gazete kağıdı veya ofis kağıdı gibi farklı kağıt ürünleri oluşturulabilir.

Plastik Maddeler, Poşet, Etiket ve Plastik Tekstil Aksesuarları

Plastik geri dönüştürüldüğünde farklı tip ve renklere ayrılır, süzülür ve kirletici maddelerden elenir, daha sonra parçalanır ve topaklar halinde eritilir veya elyaf haline getirilir. Bu malzemeler polar kumaşlar, dayanıklı inşaat malzemeleri, kalıp mobilyalar veya yalıtım yapmak için kullanılabilir.

Metal Tekstil Aksesuarları

Metaller geri dönüştürüldüğünde, metal ürünler (alüminyum fermuar parçaları veya düğmeler) kıyılır, boya kaplamasını çıkarmak için ısıtılır, sonra eritmek ve karıştırmak için tekrar ısıtılır. Süzüldükten ve işlemden geçirildikten sonra, erimiş metal, düz levhalara haddelenmiş ve yeni metal ürünlere yapılmaya hazır olan külçelere dökülür.

Kısaca şirketimiz, bir tekstil üretim fabrikasından çıkan her türlü atığı belgelendirerek geri dönüştürebilme kabiliyetine sahiptir.

Lütfen her türlü soru ve önerileriniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.